Naše první cesta dodávkou a tipy pro začínající kempaře

Jak si dovolenou a spaní v autě užít naplno? Na co se připravit a co naopak neřešit, ikdyž je to vaše poprvé?

blog1_cover

Od kamarádů jsme ke svatbě dostali příležitost strávit 4 dny v krásné obytném Volkswagenu. Moc jsme se těšili, ale měli jsme z toho i trochu obavy, jestli budeme vědět, co a jak.

Kromě toho, že dovolená v dodávce od Sharehappiness.cz byla naše evropská premiéra spaní „na divoko“, byl už listopad a většina kempů, kam by se dalo uchýlit, tudíž zavřená.

Už na začátku prozradím, že jsme to zvládli v pohodě (bez hladu) a ve zdraví, a tak bychom se rádi podělili o pár tipů, jak si dovolenou v autě užít naplno.

Plánování

Neplánujte. Během těch čtyř dnů jsme přes Alpy chtěli dojet až do Toskánska, k moři, na Gardu a zpět. Plánovali jsme běžecký závod vinicemi, oběd v michelinské restauraci, procházky Florencií, koupání v moři a spoustu dalšího. Proto jsme se snažili cestu pečlivě rozplánovat.

To se nám nakonec nepodařilo. Vynechali jsme běh, zrušili rezervaci a určili si jen pár záchytných bodů a směr. To se nakonec ukázalo jako to nejlepší rozhodnutí.

Hlavní benefit „spacího“ auta je totiž právě ta svoboda a flexibilita, o kterou je škoda přijít. A to, že jsme se mohli kdykoliv rozhodnout, že změníme plán, užít si každý okamžik a příležitosti, které se nám naskytly po cestě, bylo na cestě vlastně to nejhezčí.

Jak najít místo na spaní?

Když hledáte místo na spaní tzv. „na blind“, trocha plánování už potřeba je. Protože za tmy se špatně hledá a pokud nechcete spát na odpočívadle dálnice, najít to pravé může zabrat čas.

Ačkoliv v Evropě je (prý kromě zemí bývalé Jugoslávie) spaní v autě v podstatě ok, je fajn dodržovat pár pravidel:

  • Zastavit tam, kde nejste moc na očích.
  • Netrávit na jednom místě více dnů. Ideálně se ráno nasnídat, sbalit a posunout dál.
  • Dorazit za světla, aby vás ráno nečekalo nějaké překvapení.

Než jsme vyrazili, dostali jsme skvělý tip na jednu aplikaci, která celý proces výrazně usnadní. Jmenuje se  Park4night a najdete ji na Google Play i v App Store.

Aplikace obsahuje snad tisíce míst, která samotní „kempeři“ označují a popisují. Prakticky po celé cestě jsme neměli problém najít dobré místo na spaní v okruhu pár kilometrů. Pokud vám stačí čistý a bezpečný prostor, stačí hledat opravdu na poslední chvíli. Aplikace obsahuje jak hodnocení místa s popisem, tak většinou i fotky. Pokud jste trošku náročnější (jako my) a chcete místo hezké, kde se ráno i v klidu nasnídáte, je ptořeba trošku vybírat. Ale každý den jsme takové místo nakonec našli.

Jednu noc jsme strávili u opuštěného lomu v Rakousku, kde nás jen krátce v noci vyrušila místní omladina, co si vyrazila trošku „zadriftovat“ v písku. Ale za půl hodiny byl už klid a ráno bylo moc fajn.

Jednu noc jsme strávili na hezkém malém parkovišti hned u pláže v italské Vadě, kde jsme byli jen my a Jerome z Belgie, který cestoval svým starým hippie obytňákem a psem Freddiem po Evropě.

Když jsme hledali místo u Lago di Garda, protože kempy v okolí měly už po sezóně, aplikace nás nasměrovala na jedno parkoviště. Sice bylo skoro prázdné, ale pak jsme si všimli otevřené brány na louku k sadu jabloní. Sice byla už tma, ale rozhodli jsme se, že si to na noc uděláme trošku hezčí.

Aplikace dává pocit bezpečí a usnadňuje najít pěkná místa. Na druhou stranu nebrání vlastní kreativitě.

Co s sebou?

K našemu cestování vždycky patří také ochutnávání. Proto jsme si zásob z Prahy vezli minimum (jen základní suroviny, sůl, olej, čaj, kafe). Co naopak nepodceňujeme, je zásoba vody (aspoň 5 litrů) a kvalitní výbava na vaření a stolování. Až v místních supermarketech jsme pořídili vše, na co jsme měli chuť. Pak jsme si užívali snídání pod oblohou se super kávou, vaření těstovin z místních rajčat a večerní prosecco s piknikem na pláži.Po této cestě jsme zjistili, že svobodný způsob cestování po naší krásné zemi a jejím okolí prostě milujeme a že to zas taková věda není. Koupili jsme si vlastní minivan, který postupně našim výletnickým potřebám přizpůsobujeme. 

Od mala mám slabost pro velká americká auta, a tak volba padla na klasiku, Dodge Grand Caravan. Sice v něm není sprcha a záchod, ale je nenápadný i ve městě a tak pohodlný, že stovky kilometrů jen běží. Pro dva lidi ideální parťák na cesty i spaní.

Je to náš miláček, ale rádi bychom, aby nestál spoustu času v garáži a dělal radost i dál. Proto jsme se rozhodli, že bychom ho rádi poskytli i těm z vás, kdo toužíte po přírodě dobrodružství. Jakmile bude Dodge na vanlife připravený, zařídíme mu u nás na webu speciální sekci „Dodge“.

 

Štěpán | Bakupaka

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení