Jak jsme z osobáku udělali obytňák, Campervan Dodge

Po pár dnech cestování v campervanu jsme měli jasno. Podobné auto, které nám dopřeje komfort i svobodu cestování, chceme. Ideálně skloubit výhody osobního auta i dodávky, aby bylo multifunkční a využitelné i v "běžném" životě. Hledali jsme proto řešení, kde by celá instalace spaní a kuchyňky nebyla v autě natvrdo.

Dodgem jsme si splnili sen po svobodě a komfortu cestování a rádi se o #vanlife zážitky podělíme a Dodge vám taky půjčíme.

 

blog4_dodge00 kopie

 

Na svatební cestu jsme si splnili sen - vyrazit do Ameriky - a kromě hlavního cíle, Havaje, pár dní cestovat autem a trekovat po Kalifornii. Z několika variant, jak Kalifornii pojmout, jsme se rozhodli najít si „obytné“ auto za dobrou cenu.

V klasických půjčovnách člověk moc nepochodí, cena i toho nejskromnějšího obytňáku přesahuje super osobák s hotelem i benzínem. Dostali jsme ale tip na takovou punkovější půjčovnu v San Franciscu, kde půjčují upravené starší minivany, Lost Campers. Nám se zalíbil po domácku upravený Dodge Grand Caravan. V autě se dalo pohodlně spát, v kufru byla velká termokrabice na led, přenoska s nádobím, vařičem a čistícími potřebami. Auto bylo skromné, ale nabízelo všechno, co jsme na těch pár dní potřebovali a s pojištěním jsme za něj dali 115 USD za den.

 

blog4_dodge_1

 

Bakupaka tip na 3 krásné treky v okolí San Francisca:

Mount Diablo – 14,5 km, 1100+ m https://mapy.cz/s/lonagehofe

Miur Woods – 15,8 km, 1000+ m https://mapy.cz/s/pubovumosa

Tomales point – 7,6 km, 140+ m tam (stejná cesta zpět) https://mapy.cz/s/bosocupene

 

 

bakupaka tip_ treky san francisco

 

Po návratu jsme měli jasno, že podobné auto chceme. Něco, co bude novější a lépe vybavené pro potřeby kempování a vaření.

Štěpán měl vždycky vztah k benzinovým pohodlným „amerikám“, takže výběr nebyl příliš široký. Zůstali jsme tedy u stejného modelu. V Čechách ani v Německu se nám nepodařilo najít tu správnou kombinaci stáří, stavu, ceny a barvy. Nakonec se na nás usmálo štěstí a našli jsme krásný vybavený kus z roku 2013 na prodej v lotyšské Rize. 

Nečekali jsme, auto telefonicky zarezervovali a na další den si koupili letenky. Na místě s předstíraným výrazem zkušenosti auto prohlédli a projeli po parkovišti. Sice jsme nic nepoznali, ale líbilo se nám, a nakonec jsme ho měli i za hezkou cenu 9 500 EUR.

 

blog4_dodge_2b

 

Dodge má jednu skvělou výhodu, možnost schovat všechny zadní sedačky do podlahy, a tím jednoduše přepínat mezi osobákem a náklaďákem. O tento benefit jsme nechtěli přijít, a tak jsme hledali řešení, kdy by celá instalace nebyla v autě natvrdo, ale s možností jednoduchého vyjmutí.

Nakonec jsme se uchýlili ke konvenčnímu řešení, Egoe Nest v menší variantě Camper. Jedná se o skládací postel o šířce 110-120 cm připoutanou k podlaze pomocí utahovacích pásů. Možností bylo přikoupit i vybavenou kuchyňku. Tu jsme nakonec za pomoci kamarádů vyrobili sami podle našich představ a získali tak víc úložného prostoru a kuchyň podle našich představ.

 

blog4_dodge3

 

Nejprve jsme si koupili lednici, která rozměrově pasovala, a má ochranu proti vybití baterie (Dometic TropiCool Classic TCX 14 BM). Kvůli optimalizaci místa jsme zvolili přenosný plynový dvojvařič Primus. Následně jsme začali vymýšlet, jak zorganizovat vodu, šuplíky, vaření a měli dost místa na všechno nádobí. Na vodu jsme pořídili 12 litrový kanystr s ventilem.

Šuplíky nám vyrobil náš šikovný kamarád Petr, pak jsme přidělali pracovní desku s přístupem do ukládacích prostor. Tím se nám vytvořilo spoustu místa nejen na vařič, hrnce, nádobí, příbory, ale i krásné termosky. Na závěr jsme nažehlili bílé lišty a krása byla hotová.

 

blog4_dodge4

 

Jako třešničku na dortu jsme pořídili dřevěnou bedýnku na potraviny a dvě skládací židle se stolkem, abychom si mohli tu snídani pořádně užít.

 

blog4_dodge5

 

Tím jsme si splnili sen po svobodě a komfortu cestování. A vy můžete taky! Rádi vám Dodge půjčíme. Ano, v našem autě si neskočíte na záchod ani nedáte horkou sprchu. Ujedete v něm ale pohodlně stovky kilometrů, vychladíte si lahev bublin, uvaříte, na co máte chuť a vezmete si s sebou všechno, co máte rádi. Klidně i dvě děti navíc (třeba někdy :)

A jak se v něm spí…